V tejto recenzii vám predstavím produkt BCAA Mega Strong Powder od značky Nutrend v príchuti pomaranč.

BCAA (Branched Chain Amino Acids – aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) sú esenciálnymi aminokyselinami (tzn. telo si ich samé nevie syntetizovať) prirodzene sa nachádzajúcimi v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Sú tiež dostupné ako suplementy v práškovej, tekutej alebo tabletovej forme. V produkte, ktorý som testovala, sa nachádzajú aminokyseliny Leucín, Izoleucín a Valín v pomere 4:1:1, taktiež je tu zastúpený aj Glutamín. Leucín stimuluje rast svalovej masy na enzýmovej úrovni, Izoleucín sa podieľa na metabolizme glukózy, Valín má úlohu v metabolizme glykogénu. Športovcami sú hojne využívané pre ich účinky na zvýšenie rastu svalov, keďže aminokyseliny sú stavebnou zložkou bielkovín – svalov. Treba však spomenúť, že nepokrývajú celé spektrum esenciálnych aminokyselín. Taktiež svojim účinkom potláčajú vznik únavy vyvolanej cvičením a pomáhajú znížiť svalovú potréningovú bolesť (svalovicu).

Pre koho a na čo sú BCAA vhodné?

BCAA Mega Strong Powder od značky Nutrend je určený pre športovcov kvôli stimulačnému účinku jednotlivých esenciálnych aminokyselín na

 • rast svalovej hmoty
 • potréningovú regeneráciu
 • zníženie potréningovej bolesti
Nutrend BCAA Mega Strong Powder
Nutrend BCAA Mega Strong Powder

Tento produkt je doplnkom stravy, neslúži ako náhrada stravy. Nie je určený pre deti, tehotné a dojčiace ženy.I

Konkurenčé BCAA a porovnanie

Pri práškových prípravkoch sa pomery hlavných aminokyselín vyskytujú najbežnejšie 2:1:1, 4:1:1 alebo 8:1:1. Pre začiatočníkov v cvičení sú vhodnejšie prvé dve možnosti (2:1:1 / 4:1:1), pričom sa odborníci stále nevedia zhodnúť na vhodnosti jednotlivých pomerov hlavných aminokyselín pri BCAA produktoch. Najčastejšie sa na trhu vyskytuje práve pomer 4:1:1.

Vybrané konkurenčné produkty dostupné na trhu: 

Cena BCAA Mega Strong Powder od značky Nutrend sa u nás pohybuje na úrovni 18€ za 300g balenie.

V porovnaní s lacnejšími BCAA Force, majú rovnaké zloženie, ale konkurent má nižšiu koncentráciu jednotlivých aminokyselín na odporúčanú dávku.

Za vyššiu cenu, v priemere o 5eur, sú obľúbenou možnosťou Weider Premium EAA Zero, ktoré okrem Leucínu, Izoleucínu a Valínu obsahujú aj iné aminokyseliny (lyzín, metionín, fenylalanín… ),  je ale potrebné užiť dávku 13g, pričom v jednej dávke obsahuje takmer rovnaké množstvo leucínu, izoleucínu a valínu ako v BCAA od Nutrend.

BCAA Synergy od Českej značky Prom-in, ktoré sú kategórií práškových BCAA považované za najlepšie, som zatiaľ nemala možnosť vyskúšať. Ich cena je v priemere 25eur za 550g balenie. Obsahujú rovnaké spektrum aminokyselín ale s nižším množstvom jednotlivých komponentov na odporúčanú dávku.

Na trhu sú taktiež dostupné tekuté formy BCAA v plechovke určené na jedno použitie. Ich cena sa pohybuje nad 1,20 eura, čo je za jednu dávku naozaj dosť. Taktiež treba myslieť aspoň trošku ekologicky a zároveň ekonomicky. Načo kupovať plechovky, keď si BCAAčka viete rozrobiť doma v šejkri za menej peňazí?

Balenie a príchuť

V rámci mojej recenzie som mala možnosť testovať Nutrend BCAA Mega Strong Powder 300g v príchuti pomaranč. Na trhu sú dostupné ďalšie  varianty v príchutiach grep a ananás. Balenie je dostupné v 300g alebo 500g variante. Ku mne sa dostala menšia forma balenia, ktorá obsahuje 30 odporúčaných dávok.

Zloženie

V tomto produkte sa nachádzajú aminokyseliny Leucín, Izoleucín a Valín v pomere 4:1:1, taktiež je tu zastúpená aj aminokyselina Glutamín.

Zloženie Nutrend BCAA Mega Strong Powder
Zloženie Nutrend BCAA Mega Strong Powder

Energetická hodnota jednej dávky (10g) je 33 kcal.
Podiel jednotlivých zložiek v 1 dávke (10g):

 • Leucín 4000mg
 • Izoleucín 1000 mg
 • Valín 1000 mg
 • Glutamín 2713mg

Dávkovanie

Odporúčané dávkovanie je 10g (½ odmerky) rozmiešať v 200ml vody pred fyzickým výkonom (ideálne 15 minút pred začatím tréningu), pre podporu svalovej regenerácie sa odporúča užiť ešte jednu rovnakú dávku ihneď po tréningu. BCAA je možné užívať aj v priebehu cvičenia.

Menšie balenie (300 g) zodpovedá tridsiatim dávkam. Zvýšením dávky rast svalov ani ich regeneráciu neurýchlite.

Užívanie a výsledky

Tento produkt som užívala zatiaľ dva týždne podľa odporúčaného dávkovania, rozmiešala som ho vo väčšom množstve vody (300 ml) v shakery, keďže jeho chuť bola na môj vkus príliš sladká pri odporúčanom množstve tekutiny (200 ml). Vypila som asi polovicu shakeru pred tréningom, počas kardia som dopila zostatok. Následne po tréningu som si pre svalovú regeneráciu dala ďaľšiu dávku (polovicu odmerky) rozmiešanú vo vode.

Účinky BCAA na rast svalovej hmoty sa dajú pozorovať pri dlhodobejšom užívaní, preto v testovaní produktu budem pokračovať, aj keď hodnotenie tohto aspektu by bolo veľmi subjektívne. Svalovicu som po tréningu mala len miernu, niekedy sa nedostavila vôbec, čo hodnotím kladne.

Aké teda naozaj sú?

Bola som milo prekvapená príjemnou chuťou produktu, taktiež skvelou rozpustnosťou. Chuť mi pripomínala klasickú pomarančovú šumienku. Na môj vkus je dávka na odporúčaných 200ml vody dosť sladká, preto som pre zriedenie sladkosti použila vody o niečo viac. Mám predošlú skúsenosť s užívaním BCAA len v tabletovej forme, ktorá mi oproti práškovej vyhovovala oveľa menej. 

Výhody

 • úplná rozpustnosť
 • skvelá chuť 
 • pomer jednotlivých aminokyselín
 • prášková forma je za mňa najviac vyhovujúca 
 • výhodná veľkosť balenia 
 • priaznivá cena 
 • obzvláštnenie pitného režimu (ako náhrada za džús/sladkú vodu)

Nevýhody

 • odporúčaná dávka je pre mňa príliš sladká (riešením je pridať viac vody)
 • menší výber príchutí (pomaranč, ananás, grep)
 • prášková forma nemusí byť výhodná pre cestovanie (alternatívou je tekutá/tabletová forma/vzorky práškovej formy)

Sladké ale chutné

Som vďačná za možnosť vyskúšať BCAA v prášku od Nutrendu. Odhliadnúc od jeho hlavných účinkov, pre ktoré je hojne využívaný športovcami (tj, rast svalovej hmoty, regenerácia a ďaľšie) mi veľmi vyhovovala prášková forma. Super tiež ako ozvláštnenie pitného režimu, ktorý u mňa pozostáva prevažne z pitia čistej vody.

BCAA Mega Strong Powder od značky Nutrend subjektívne v najlepšej príchuti pomaranč odporúčam či už začiatočníkom alebo pokročilým športovcom. Za cenu 17,95€ ich teraz nájdete spolu s darčekmi na eshope GymBeam.