Veľa sa už o obezite napísalo. Žiaľ , ešte sa aj písať bude, nakoľko problém v populácii pretrváva. Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo je tak veľa ľudí obéznych? Svetová zdravotnícka organizácia uvádza obezitu ako globálny problém. Je to stav, ktorý spôsobuje množstvo zdravotných problémov, finančne zaťažuje zdravotníctvo danej krajiny a vplýva tak na celú populáciu.
Čo je obezita?
Obezita je nadmerné alebo zvýšené množstvo telesného (podkožného aj vnútrobrušného ) tuku v tele človeka. Spôsobuje zaťaženie organizmu, znižuje fyzickú kodíciu a nepriaznivo pôsobí na zdravotný stav človeka.
Rozlišujeme 2 druhy obezity, oba však spôsobujú z dlhodobého hľadiska zdravotné problémy a zaťažujú organizmus.
Celková obezita
Celková obezita znamená zaťaženie organizmu nie len na pohľad, ale aj v cievach, v podkoží, znižuje fyzickú kondíciu a pohyblivosť, srdce.
Vnútrobrušná obezita
Vnútrobrušná znamená, že sa prejavuje hlavne v oblasti pásu, brucha a brušnej dutiny. Zaťažuje vnútorné orgány v brušnej dutine, tráviaci trakt, srdce, pečeň, žlčník…
Štatistika: Obezitou trpí každý 7 muž a každá 6 žena z desiatich!!
A to aj napriek tomu, že už sa veľa hovorí o zdravom stravovaní, o dôležitosti pohybu, o pitnom režime. A stále máme takúto štatistiku? Kde je chyba?
V tom, že niektorí chápu zdravé stravovanie ako diétu, čo nie je pravda. Ako šport berú prechádzku v nákupnom centre, a aj napriek tomu, že dnes sú už dostupné fitness centrá takmer na každom sídlisku, stále nemajú na seba čas. Potom majú problémy so spánkom, sú v strese a majú nepravidelnú stravu…
A toto nefunguje. Diéta nikdy nefunguje dlhodobo. Niektorých k pochopeniu súvislostí donúti zdravotný stav, iných až keď už naozaj nevládzu, keď už si nemajú čo obliecť a v obchode nemajú konfekčnú veľkosť.
Aké zdravotné problémy spôsobuje obezita?
Nelichotivé je, že s obezitou sa spája množstvo zdravotných problémov:
- Problémy s krvným tlakom – či už je to vysoký krvný tlak, alebo kolísavý, je to problém pre každého človeka, pretože sa doslova stáva závislý na liekoch
- Problémy s cukrovkou – inzulín sa rýchlejšie vyčerpá v dôsledku kolísania hladiny cukru v krvi, nakoľko nesprávne stravovanie vplýva aj na samotné trávenie, aj na metabolizmus
- Spomalenie metabolizmu – pod vplyvom množstva diét alebo nepravidelnej stravy sa spomaľuje metabolizmus a na naštartovanie je potrebný dlhší čas nastavený režim
- Zvýšený cholesterol – odpad v cievach a znova závislosť na liekoch
- Problémy s kĺbmi – jednoducho sú nadmerne zaťažované a rýchlejšie nastáva opotrebenie
- Únava, podráždenosť, problémy so spánkom, dýchavičnosť, nízka kondícia…
Nielen dospelí, ale aj deti
Ako je možné, že pribúda čoraz viac detí s obezitou? Alebo s cukrovkou?
Jednoducho deti jedia to, čo jedia aj rodičia. To znamená, že ak rodičia majú zlé stravovacie návyky, tak aj deti budú mať zlé stravovacie návyky. Rodičia idú deťom príkladom a teda to isté platí aj v stravovní. Pokiaľ ešte pohybová aktivita je nákupné centrum, a nie nejaký šport, už postupne sa znova vytvára návyk a dieťa to považuje za normálne.
Prečo počet ľudí trpiacich obezitou stúpa?
- Zmena stravy a životného štýlu
- Málo pohybu a športu, u detí aj dospelých
- Viac stresu
- Režim dňa
- Nepravidelná a nevyvážená strava
Kedysi nebol problém ani s obezitou ani s cukrovkou, jedli sme domáce potraviny, doma dopestované, domáce mäso, ovocie, mlieko a mliečne výrobky, domáca múka… Dnes, a to nie je až tak veľa rokov rozdiel, možno 50 rokov, ale má to radikálny vplyv na naše zdravie. Keďže výrobky boli domáce, bolo potrebné sa o to starať. A tu bol ten pohyb. Ráno aj večer bolo potrebné nakŕmiť dobytok, cez deň aj v práci aj na poli sa pracovalo.
Dnes si potrebujeme vyberať potraviny, viac domácich, a vôbec nemusíme jesť to, čo je v reklamách.
Druhá vec je pohyb. Už nie je potrebné starať sa o pole a dobytok. V práci viac sedíme, veľa vecí vybavuje počítač a elektronika. Jednoducho zmenila sa doba. Je potrebné aj popri práci nájsť si čas na seba a cvičiť a zapojiť prípadne aj deti.
Prevenciou sa môžete problémom s obezitou vyhnúť!
Dôležité je zmeniť naučené návyky:
1. pohyb – šport, pravidelná aktivita mimo práce, forma relaxu
2. správne stravovanie – pravidelná strava, menšie porcie, častejšie
3. pitný režim – ovocie, zelenina, bylinný čaj, čistá voda
4. spánok a oddych – nájsť si čas pre seba, niekoľko krát do týždňa, je jedno v akej forme a zlepší sa aj spánok.
Tieto základné kroky vám pomôžu zlepšiť svoj život, zdravotný stav, budete mať viac energie a viac chuti do života. Nemusíte byť na to sami. Poraďte sa s osobným trénerom, alebo s výživovým poradcom, aby vám pomohli správne nastaviť režim pre vás a vaše aktivity a prispôsobiť aj vzhľadom na typ práce a stav. Je to postupná zmena, chce to čas.