Kardio tréning je druh tréningu pri ktorom vykonávame intenzívnu pohybovú aktivitu. Kardio tréning je zameraný predovšetkým na chudnutie, spaľovanie nadbytočných kalórií a tuku. Je jedným zo základných tréningov pri chudnutí a rysovaní postavy. Medzi kardio cvičenia sa počíta každý druh športu, ale hlavne beh, plávanie, cyklistika, rýchla chôdza, turistika a pod. Pri kardio cvičení sa spaľuje najväčšie množstvo kalórií spomedzi všetkých cvičení, preto je odporúčaný každému, kto chce zmeniť svoju postavu. Poďme si ale povedať pár dôležitých vecí ohľadne kardio tréningu.

Ako si správne zvoliť kardio tréning?

Kardio tréning by určite nemal byť prechádzka ružovou záhradou ani jednoduché cvičenie, práve naopak jedná sa o vysoko intenzívny tréning kde naše srdce vykonáva vysokú tepovú frekvenciu. Kardio tréning by mal byť teda intenzívny, a človek by sa mal pri ňom maximálne zapotiť a zadýchať, a spáliť dostatočné množstvo kalórií. Odporúčam striedanie kardio cvikov napríklad 20 minútové kardio cvičenie na páse, 20 minútové cvičenie na stepperi a 20 minútové cvičenie na stacionárnom bicykli.

Ako dlho by mal kardio tréning trvať?

Kardio tréning by mal trvať v rozmedzí od 30 do 60 minút v závislosti od intenzity tréningu. Pokiaľ je tréning kratší je nutné mať vyššiu intenzitu a naopak pri dlhšom tréningu môže byť intenzita striedavá a to vysoká a stredná intenzita.

Ako často by sme mali trénovať kardio?

Kardio tréning odporúčam vykonávať v kombinácii so silovým cvičením, najlepšia dva krát do týždňa kardio tréning a dva až tri krát silový tréning, závisí však aj od jedinca a jeho potrieb, či už chce len schudnúť, spevniť postavu alebo nabrať svalovú hmotu. Vtedy je potrebné sa obrátiť na trénera.

Kedy je najlepšie cvičiť kardio?

Kardio je najlepšie cvičiť ráno, človek sa pri tom naštartuje do celého dňa a je dôležité dodať telu poriadne jedlo po kardio tréningu. A však nie každému to ráno vyhovuje preto je dobré cvičiť aj kedykoľvek v priebehu dňa. Pohyb je predsa len dôležitý a treba byť aktívny vždy keď to je možné.

Aký význam má pre nás kardio cvičenie?

Kardio cvičenie zohráva veľkú rolu najmä pri rysovaní a chudnutí. Je neodbytnou súčasťou pri diétach pred súťažou, ale aj pri bežnom chudnutí. Pomáha nám zlepšovať kondíciu, predchádza srdcovým ochoreniam a zlepšuje fungovanie metabolizmu. Zahrnutie kardia do bežného životného štýlu je veľmi dobrou voľbou.

Je kardio tréning vhodný pre začiatočníkov?

Samozrejme kardio tréning je vhodný pre všetkých a odporúčam ho aj začiatočníkom. Najlepšie pre tých ktorí necvičia je, zo začiatku cvičiť pár dní kardio, potom full body split, a potom si rozdeliť tréning na určité svalové partie.

HIIT cvičenie?

HIIT tréning je vysoko intenzívny intervalový tréning. Ide o tréningovú metódu, pri ktorej meníte krátke intervaly vysokej intenzity cvičenia a krátke intervaly miernej intenzity alebo odpočinku. Je vhodný ako pre začiatočníkov, tak aj pokročilých cvičencov. Dôležitý je správny výber cvikov, napríklad bežiaci pás, beh, stepper, stacionárny bicykel a pod.

Nezabúdajme, že pred a po každom kardio cvičení je nutnosťou vykonať strečing celého tela, aby sme predišli natiahnutiu svalstva, alebo svalovým kŕčom. Pri kardio cvičení je dôležité prijať dostatok tekutín pre zabránenie dehydratácii. Verím že tieto rady vám budú nápomocné a splníte si cieľ ktorý ste si stanovili.