Na internete nájdeš pomaly u každého známeho športovca jeho vyblýskaný tréningový a stravovací plán podľa ktorého by si sa mal riadiť.
Na otázky typu, čo je jeho každodenná motivácia, prečo začal, čo ho posúva vpred v ťažkých chvíľach alebo ako sa donútil ísť cvičiť aj keď sa mu nechcelo musíš veľmi dlho hľadať odpoveď. Dnešný článok bude presne o tomto.
Čo ak sa ti vyslovene nechce. Ako tomu máš predísť?
Rozdiely medzi začiatočníkmi a pokročilejšími
ZAČIATOČNÍK
U začínajúceho športovca, ktorý zatiaľ nešportoval pravidelne bude náročnejšie sa dostať do pravidelného režimu. Začiatočník nepozná spôsob ako začať, prečo by mal cvičiť, nemá vytvorený zvyk. Nikdy v živote to predtým nerobil, nevie ako sa dokopať k športu!
POKROČILÝ
Pokročilý športovec už by mal vedieť, prečo začal športovať. Takýto športovec má zavedenú určitú disciplínu, silný zvyk, vie čo ho posúva ďalej. Aj napriek tomu, že to všetko má dokonale zmapované, aj u pokročilého môžu prísť horšie časy, kde sa musí nútiť do cvičenia.
Šťastie praje pripraveným
Nezáleží na to, či je to akákoľvek psychická nepohoda, fyzická vyťaženosť alebo len obyčajná lenivosť. Je úplne normálne, ak sa ti nechce vždy športovať. Každý si týmto obdobím musí prejsť, aby zistil ako ďalej.
Mojou úlohou je ťa nasmerovať a pomôcť ti, aby si sa pozviechal a pokračoval po svojej ceste aj v tých najhorších časoch.
1. Príď na správny dôvod prečo športuješ
Postava
Prvotným impulzom prečo si začal športovať možno bola vysnívaná postava.
Cvičiť kvôli krajšej postave nie je nič zlé. Naša mentalita je takto nastavená, aby sme sa páčili svojej opačnej polovičke a takisto aby sme boli so sebou spokojní. Ale povedzme si úprimne, je to dostačujúce?
Zahoď svoje ego a skús sa zamyslieť nad týmito otázkami:
„Prečo robíš, to čo robíš?“
Našiel si už naozaj ten správny dôvod prečo športuješ?
Čo je ten dôvod, ktorý ťa postaví z pohodlného gauča pri rozpozeranom seriáli?
Prečo cvičíš? Čo je tvojím hnacím motorom?
Zdravie
- „Kvôli zdraviu“, je veľmi častá odpoveď ale málokto si uvedomí, čo sa pod ňou naozaj skrýva.
- „Kvôli zdravotným problémom“ je odpoveď, ktorú počuješ, keď už je väčšinou príliš neskoro.
Prečo to je tak, že človek športuje hlavne kvôli postave a potom na to aj tak zanevrie? A už prečo sa ten človek začal hýbať, až keď nastali prvé zdravotné problémy?
Nepoznal konkrétny dôvod
Ľudia si určujú veľmi všeobecné a veľmi jednoduché dôvody. Častokrát sa zamerajú radšej na krátkodobejší čas (forma do plaviek) ako na dlhodobejšie obdobie.
Prečo chceš byť zdravý?
- Chceš žiť do 70tky aktívny život alebo chceš pravidelne bežať dlhé trate a dokázať si, že na to máš?
- Chceš byť príkladom pre ostatných?
Ak budeš vedieť práve ten správny dôvod, nebudeš potrebovať nič a nikoho, aby ťa nakopol. To platí aj keď budeš mať rozpozeraný skvelý seriál a nebude sa ti chcieť ani prstom pohnúť.
Vidíš kam tým mierim? Nezúfaj, možno to nezistíš hneď ale až časom, ako som prišiel aj ja na to.
Predtým ako si pôjdeš nabudúce zabehať alebo zacvičiť, sľúb mi, že sa opýtaš sám seba, prečo robíš to čo robíš? Veľmi ťažko nájdeš konkrétnu odpoveď.
Pokiaľ ty sám neprídeš na to, čo je to tvoje správne prečo, budeš stále v tej istej donucovacej fáze, aby si sa k niečomu konečne dokopal!
2. Urči si krátkodobý a dlhodobý cieľ
Nemôžeš predsa cvičiť s tými istými váhami 2. rok vkuse takisto ako nemôžeš pol roka stáť na tom istom čísle váhy, keď chceš schudnúť. V takomto prípade určite potrebuješ jasný cieľ.
Zisti, kde si a kam sa chceš dostať.
Názorný príklad
Dlhodobý cieľ : POLMARATÓN
Krátkodobý cieľ : 5 x 4km úseky
Ak budeš rozmýšľať len nad dlhodobým cieľom ostaneš frustrovaný, znechutený a neveriacky budeš krútiť hlavou, že sa to zvládnuť nedá. Je to dlhá trasa, v živote som to nedal, neviem si predstaviť 2 hodiny behať bez prestávky.
Rozkúskuj si ho na drobné a zameraj sa len na jeden kratučký úsek. 5km je vzdialenosť, kde „kameňom dohodíš“. Sústreď sa na prvý úsek. To že si na prvom z nich a máš ich pred sebou ďalšie 3, vyhoď z hlavy.
Oklam svoju psychiku a sústreď sa na splnenie svojho krátkodobého cieľa. Ani sa nenazdáš a prvý krátkodobý cieľ máš za sebou. Znovu si ideš svoj druhý krátky 5km úsek.
O tejto problematike si ešte povieme v ďalších článkoch.
Preto ak máš vytýčený jasný cieľ skôr dosiahneš svoje výsledky. Urči si jeden dlhodobý a viac krátkodobých cieľov.
Dlhodobý cieľ sa môže vzťahovať na dlhšie obdobie, čiže na rok, dva. Napríklad, za rok schudnem 10-15kg alebo o rok zvýšim váhu o 20kg na drepoch alebo hocičo iné. Hlavne nech je to SMART cieľ.
Krátkodobý je na krátke mesačné obdobia, napr. každý mesiac schudnem 1kg. Je to veľmi pekný príklad toho, ako sa dá pomaly udržateľne bez psychických následkov schudnúť za rok 10 a viac kíl. Samozrejme je to individuálne u každého.
Hlavne buď trpezlivý ale ak sa nebudeš posúvať ďalej aspoň po malých krôčikoch, som si istý, že to nevydržíš a skončíš skôr či neskôr.
3. Zdieľaj svoj cieľ
To že potrebuješ mať nejaký cieľ už dávno vieš. Najjednoduchším a zároveň najťažším krokom pre teba bude šíriť tvoju veľkolepú myšlienku medzi ostatných.
Risk je zisk a platí to vždy a všade.
Napíš si svoj cieľ na papier, na facebook, na instagram. Kľudne si zvoľ časomieru odpočítavania jednotlivých dní do konca cieľa. Zdieľaj svoj cieľ pravidelne a dávaj o sebe vedieť svojim priateľom.
Vyrozprávaj im svoje doterajšie posuny či pády. Každý jeden ťa posúva vpred, aj keď si to nemyslíš.
Tým, že to začneš zdieľať do sveta, nahodíš na seba obrovské bremeno v podobe zodpovednosti voči sebe a voči ostatným.
Ak sa posunieš bližšie k svojmu cieľu, inšpiruješ ostatných. Ak náhodou padneš, vstaneš, pokračuješ ďalej a znova si inšpiráciou, že si sa nevzdal. Určil si si obrovský záväzok, ktorý musíš splniť. Nejde len o inšpiráciu ale o tvoj krok vpred.
Ako by to vyzeralo, ak zaspamuješ celý instagram svojimi príspevkami a nakoniec sa vzdáš? Vzdávajú sa len zbabelci. Dovolil by si sklamať seba a svojich fanúšikov?
Pár posledných slov
Nie som žiaden motivačný rečník ani ťa nejdem poučovať čo je správne. Čerpám výhradne zo svojich skúseností, čo mne pomohlo, ako to vidím, ako to cítim.
Verím tomu, že tento článok ti priniesol aj informáciu ktorú si síce už počul, ale dostatočne si si ju neuvedomil. Snažil som sa ti veľmi zjednodušene opísať vlastnými slovami, prečo by si mal robiť niečo so sebou, aj keď možno prežívaš ťažké covid obdobie, kde sa ti nič nechce.
Máš na výber: Buď budeš športovať celý život alebo sa na to vykašleš a spadneš do obezity ako 50 % ľudí. Záleží to len od teba 😉
Každý sme sa narodili do svojho tela, v ktorom žijeme celý život. To ako s ním budeme zaobchádzať a ako často sa o neho budeme starať závisí len od nás.